نقش بسیج در دفاع

نقوی حسینی در گفتگو با فارس:
نقش بسیج در دفاع از امنیت و حاکمیت، سازندگی و امور فرهنگی انکارناپذیر است

خبرگزاری فارس:عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه دامنه فعالیت بسیج باید در سراسر کشور گسترش یابد، گفت: نقش بسیج در حوزه دفاع از امنیت و حاکمیت کشور، سازندگی و امور فرهنگی و اجتماعی انکارناپذیر است.


سیدحسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به هفته بسیج اظهار داشت:یکی از پایگاه‌های مهم دفاع از آرمان‌های انقلاب، حضرت امام (ره) و امنیت و تمامیت ارضی کشور در 30 سال گذشته بسیج مستضعفین بوده‌ است.
وی افزود:این پایگاه‌ها به ابتکار حضرت امام (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی تأسیس شد که توانسته تا به امروز در حوزه دفاع از امنیت و حاکمیت کشور، سازندگی و امور فرهنگی و اجتماعی نقش بسزایی را ایفا کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه یکی از عرصه‌های مهم فعالیت بسیج مستضعفین ارزش‌سازی و تولید ارزش‌ها بوده ‌است، ادامه داد: تولید هنجارهای دینی و حفظ و حراست از فرهنگ دینی - اعتقادی ما از ابعاد مهم فعالیت‌های بسیج محسوب می‌شود؛ به طوری که ما از تفکر بسیجی به عنوان یک فرهنگ یاد می‌کنیم.
وی تاکید کرد:این فرهنگ، نمادهای قابل تقدیری را به خود اختصاص داده است به طوری که وقتی فردی در بسیج عضو می‌شود، مردم به وی به عنوان یک شخصیت محترم، ایثارگر، فعال، پرتلاش و مؤمن نگاه می‌کنند و این معنای واقعی فرهنگ بسیجی است.
نقوی حسینی خاطرنشان کرد:وقتی کسی چفیه بسیجی را روی دوش خود می‌اندازد، ارزش‌ها، اعتماد و احترام عمومی را به سوی خود جلب می‌کند.
وی گفت: امیدواریم این ارزش‌ها و فرهنگ‌ حفظ شده و روز به روز تقویت و حمایت شود و بتواند در جهت سربلندی و عزت ایران خدمت کند.
نماینده ورامین در مجلس با بیان اینکه باید دامنه فعالیت بسیج را در سراسر کشور بگسترانیم، تصریح کرد: بسیج در سوابق فعالیت خود نشان داده که می‌تواند به طور جدی به امنیت داخلی کشور کمک کند و در دوره‌هایی که پایگاه‌های بسیج در تأمین امنیت داخلی نقش فعالی داشتند، شاهد افزایش ضریب امنیت داخلی کشور بودیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به نقش بسیج در پیشگیری از انحرافات موجود در اجتماع اظهار داشت:افرادی که به دنبال ایجاد انحرافات اجتماعی در سطح جامعه بودند تا نام بسیج را می‌شنیدند، بدنشان می‌لرزید؛ زیرا بسیج این امکان را از آنها گرفته و فعالیت آنها را محدود کرده بود؛ اما در سال‌هایی که دامنه فعالیت بسیج به حوزه امنیت داخلی کشور محدود شده بود، انحرافات فرهنگی و اجتماعی بسیار گسترش پیدا کرد.
نقوی حسینی با بیان اینکه بسیج در حوزه سازندگی می‌تواند نقش بسیار گسترده‌ای داشته باشد، ادامه داد: بسیج می‌تواند در انواع پروژه‌های عمرانی و توسعه و آبادانی کشور مشارکت کند؛ که‌ طرح هجرت به مناطق محروم و انجام خدمات عمرانی و آبادانی که اثرات بسیار مثبتی در مناطق محروم گذاشته، نمونه‌ای از این فعالیت‌هاست.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه‌های خدمات بهداشتی و توسعه آموزش عمومی بسیج می‌تواند نقش بسیار فعالی داشته باشد و باید طبق برنامه‌ریزی، دامنه فعالیت‌های بسیج در این زمینه‌ها نیز افزایش یابد.
وی با اشاره به نمایشگاهی که اخیرا از دستاوردهای علمی و فناوری حوزه‌های مقاومت بسیج در تهران برگزار شد، تاکید کرد: همه از نزدیک شاهد بودند که جوانان ما با اعتقادات دینی، ارزش‌ها و فرهنگ بسیجی دست به فعالیت‌های قابل تقدیری زده بودند و همین نمایشگاه می‌تواند نقش بسیج را در حوزه علم و فناوری نشان دهد.
نقوی حسینی افزود:در حوزه پرافتخارترین فناوری کشورمان یعنی انرژی هسته‌ای شاهد حضور متخصصان بسیجی بودیم که با تلاش و ایمان خود به این درجه از موفقیت رسیدند؛ بنابراین اعتقاد دارم که زمینه برای حضور جدی فرهنگ بسیجی در حوزه علم و فناوری مناسب بوده و باید مقدمات آن فراهم شود.
وی با اشاره به مشکلات و کمبود‌های پایگاه‌های بسیج اظهار داشت:برای فعالیت‌ پایگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه، اعتبارات مالی بسیار سنگینی را سالیانه در بودجه مصوب می‌کنیم، اما پایگاه‌های بسیج در نهایت مظلومیت به سر می‌برند و توجه کافی به آنها نمی‌شود.
نماینده ورامین در مجلس تصریح کرد:وقتی به عنوان نماینده مردم به پایگاه‌های بسیج سرمی‌زنم و در جمع بسیجیان حضور پیدا می‌کنم، انصافا دلم از مظلومیت این پایگاه‌ها می‌سوزد؛ زیرا پایگاه‌های بسیج ما از کمترین امکانات برخوردار بوده و امکانات لازم را برای فعالیت‌های خود ندارند.
وی ادامه داد: مکان‌هایی که در اختیار آنهاست، بسیار کوچک بوده و پاسخگوی مراجعات نیست؛ بنابراین این پایگاه‌ها باید تقویت شده و امکانات و اعتبارات مالی کافی به آنها اختصاص یابد؛ تا بسترهای خدمت‌گذاری آنها فراهم شود.
نقوی حسینی خاطرنشان کرد: بسیجی منتظر اجر و پاداش دنیوی نیست، اما امکانات اولیه را باید در اختیار آنها قرار داد.

نقش بسیج در دفاع از تمامیت نظام بی ‌بدیل است

 

 

  
نویسنده : محسن خانی ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٥
تگ ها :


نقش بسیج در دفاع